Sök efter ett visst ord på en hemsida (PC & Mac)

Det senaste

Varför är bilden inzoomad på min Xbox Series X/S eller One?

Sitter du plötsligt och kliar dig i huvudet eftersom bilden från din Xbox-konsol är inzoomad och allmänt konstig? Ingen fara! Förmodligen har du bara, av misstag, aktiverat Förstoringsglaset.

Test: Ajax DoorBell – Smart dörrklocka, men bara med Ajax-systemet

Det klassiska dörrögat är ju ett ganska beprövat sätt att se vem som står utanför dörren. Däremot innefattar det ju en hel del begränsningar. Kan Ajax nya smarta dörrklocka vara ett bättre alternativ?

Att söka efter ett specifikt ord direkt i nästan vilken webbläsare som helst är hur enkelt som helst. Så går du tillväga!

I princip samtliga webbläsare idag har en inbyggd sökfunktion för att söka efter specifika ord eller meningar direkt på den webbsida du befinner dig. För att använda funktionen gör du följande.

1. Börja med att öppna valfri webbläsare och gå till den webbsida där du vill söka efter ett specifikt ord eller en fras. På bilden nedan använder vi webbläsaren Firefox i Windows 10, men tillvägagångssättet är detsamma även på Mac (macOS/OS X) och i andra webbläsare.

Sök efter specifikt ord - Välj webbsida, sajt

2. Tryck ned Ctrl + F på datorns tangentbord om du använder en PC. Använder du istället en Mac-dator är det ⌘ (Command/cmd) + F som gäller.

Sök på webbsida - Ctrl + F för PC - cmd + F för Mac
Använder du en Windows-dator använder du kombinationen Ctrl + F för att öppna sökfältet. Använder du en Mac-dator är det istället kombinationen ⌘ (Command/cmd) + F du ska använda dig av.

3. Längst ned på webbsidan visar sig nu ett litet sökfönster. Beroende på vilken webbläsare du använder kan sökfönstret dyka upp på andra ställen. Men i Firefox är det längst ned som gäller.

Sökfält - Webbsida - Firefox - Sök efter visst ord

4. Genom att skriva ett eller flera ord görs direkt en sökning (medan du skriver) på det du skriver. Du ser på en gång om något resultat hittas och även hur många förekomster av just det du skrivit som finns på sidan.

Sökfunktionen markerar först den första förekomsten av ordet eller orden du skrivit in (1). Genom att klicka på de små pilarna till höger om sökfältet kan du sedan stega genom alla förekomster av ordet på den aktuella webbsidan (2).

Sök efter nästa ord på webbsida - Webbläsare

5. När du klickar på antingen Nedåtpilen (nästa) eller Uppåtpilen (föregående) markeras direkt nästa förekomst av din sökfras (1). Svårare än så var det faktiskt inte. För att stänga sökfältet klickar du (i Firefox) på krysset längst ut till höger på sökraden (2).

Sök på webbsida, hemsida efter specifikt ord

Har du frågor eller funderingar när det gäller sökfunktionen i webbläsare? Fråga gärna i kommentarerna så försöker vi hjälpa till!

Utvalda produkt- och återförsäljarlänkar i vissa av artiklarna på enkelteknik.se är affiliate-länkar. När ett köp, inom en viss tid, görs via en eller flera av dessa länkar erhåller sajten en mindre provisionsdel på köpesumman. Läs mer.

4 kommentarer

  1. Får man sökfönstret att lämna permanent? Så när man öppnar en ny flik finns det alltid där färdigt. Det var så i tidigare webbläsare, tror det var windows 8.

    • Hej! Jag lyckas faktiskt inte alls med detta. Kan inte riktigt hitta någon information om det heller. Ser dock absolut att det skulle kunna vara smidigt att ständigt ha sökfönstret öppet. Ska söka runt lite mer och se om jag kan hitta något. Återkommer med informationen i sådant fall! Annars kanske någon annan besökare har något tips här?

      // Christoffer, enkelteknik.se

  2. Någonting ganska praktiskt är att hoppa till gulmarkerad text, såsom man kan göra i Chrome, men som jag inte förstår hur jag ska göra i de andra webläsarna.

    Det går på det sättet snabbare att hitta ett registreringsfält och börja skriva..

    ctrl+f
    Användare
    enter
    tab

    Men som sagt jag får detta att fungera i Chorme hur enkelt som helst men inte i IE.

    • Hej! Tack för tipset! Dock får jag inte till det att hoppa mellan de gulmarkerade orden med hjälp av Tab. Det enda som händer är att nästa ”sak” på skärmen markeras, t.ex. ”pil upp”, ”pil ned” (i sökrutan) osv.

      // Christoffer, enkelteknik.se

Lämna ett svar

Please enter your comment!
Please enter your name here

Du kanske även gillar

Det senaste

Varför är bilden inzoomad på min Xbox Series X/S eller One?

Sitter du plötsligt och kliar dig i huvudet eftersom bilden från din Xbox-konsol är inzoomad och allmänt konstig? Ingen fara! Förmodligen har du bara, av misstag, aktiverat Förstoringsglaset.

Test: Ajax DoorBell – Smart dörrklocka, men bara med Ajax-systemet

Det klassiska dörrögat är ju ett ganska beprövat sätt att se vem som står utanför dörren. Däremot innefattar det ju en hel del begränsningar. Kan Ajax nya smarta dörrklocka vara ett bättre alternativ?

Lägg ihop flera PDF-filer till en – Så gör du!

Om du sitter med ett par olika PDF-filer och önskar lägga ihop dem till bara en PDF-fil, går det? Absolut! Till och med utan att behöva installera några nya programvaror på datorn.