Nya uppdateringar kan ju vara både bra och dåliga. Oftast vänjer man sig efter ett tag, men ibland känns det bara konstigt. Som när adressfältet flyttades längst ned i Safari efter uppgraderingen till iOS 15.
Trevligt nog verkar också Apple i sina tester lagt märke till att detta ändå är en ganska stor förändring när det kommer till hur man använder sin iPhone. Något som gjort att de faktiskt inkluderat en möjlighet att själv välja om adressfältet (eller sökfältet om man så vill) ska vara längst ned eller längst upp på skärmen.
Det snabbaste sättet att justera inställningen är att navigera till valfri webbsida och peka på aA-symbolen, längst ned till vänster i sökfältet. Högst upp finns sedan alternativet Visa adressraden överst.
Det går även att komma åt inställningen genom att navigera till Inställningar > Safari och välja En flik istället för Flikfält under avsnittet Flikar.
Svårare än så var det inte! Stöter du på några frågor eller funderingar är du givetvis välkommen att dela med dig av dem i kommentarerna här nedanför.
Gjort! Men hur får jag tillbaka de stora flikarna, som låg i en följd förut? Efter senaste uppdateringen har jag nu små rutor i två kolumner; så gott som oläsliga för mig som inte ser så bra! En fruktansvärd försämring!
Hej Kristina! Mig veterligen går det dumt nog inte att få tillbaka de tidigare flikarna. Jag håller helt med om att det är en stor försämring. Personligen tyckte jag även att det tidigare gränssnittet hade ett bra mycket mer naturligt ”flyt” i användningen jämfört med det nya.