Använda Chromecast utan Wi-Fi (typ med Bluetooth)?
Hem › Ljud & Bild › Använda Chromecast utan Wi-Fi (typ med Bluetooth)?
- Detta ämne har 6 svar, 1 deltagare, och uppdaterades senast för 8 år, 8 månader sedan av
Christoffer.
-
FörfattareInlägg
-
26 mar, 2016 kl. 20:58 #3895
Markus
GästHej! Kan man använda en Chromecast och bara skicka saker till från telefonen utan att koppla den till ett Wi-Fi-nätverk? Typ att man kopplar telefonen direkt till Chromecasten, med bluetooth eller så?
27 mar, 2016 kl. 16:34 #3899Nej
GästNej
27 mar, 2016 kl. 19:52 #3900Christoffer
KeymasterPrecis som kommentaren ovan skriver stämmer det att en Chromecast behöver Wi-Fi för att fungera. Dock går det att använda t.ex. din telefon och dela ut internet från den till Chromecasten, för att sedan ansluta till Chromecasten från telefonen.
Det är inte en jättesmidigt process, men det fungerar åtminstone, om du t.ex. inte har något Wi-Fi-nätverk i närheten och ändå har behov av att visa något på Chromecasten. Skulle nog inte rekommendera detta som något att använda för jämnan då det drar både på din surf på telefonen och telefonens batteritid.
Se denna länk för ett exempel på hur du gör (på engelska): https://www.youtube.com/watch?v=gyOGKg7ZHbs
Det finns även en guide för hur du delar ut Internet från din telefon så andra enheter kan ansluta till den. Guiden är för iPhone, men det fungerar ungefär på samma sätt för Android-telefoner. Du hittar guiden här: enkelteknik.se/dela-ut-internet-natverk-wifi-fran-iphone-ipad
26 jan, 2017 kl. 06:27 #6065Denise
GästHej jag undrar kan man dela internet från mobilen till cromecasten eller måste man köpa trådlöst internet till hela huset?
26 jan, 2017 kl. 16:31 #6066Christoffer
KeymasterFår nog hänvisa till svaret ovanför. Det går att dela ut ett Wi-Fi-nätverk från mobilen och koppla upp Chromecasten mot det. Dock fungerar det inte alltid optimalt, men som en nödlösning kan det vara okej.
11 dec, 2017 kl. 21:34 #8575Jesper
GästHej jag undrar om det finns nått bra sett och dela wify från mobilen. Har wify men det stödjer ej massdelning som cromecasten behöver. Finns det nån app?
12 dec, 2017 kl. 23:43 #8576Christoffer
KeymasterHej, det verkar faktiskt finnas en del appar som är till just för att hjälpa till att dela ut Wi-Fi-uppkopplingen. T.ex, osmino och Mobile Hotspot Router.
Jag har dessvärre inte testat någon av dessa appar. Men det kan säkert vara värt ett försök att se om de löser problemet :-)
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.




