Svar till: Köpa ny dator

Hem Datorer Köpa ny dator Svar till: Köpa ny dator

#26332
Christoffer
Keymaster

Hej!

Ja, Chromebook är i regel ingen höjdare för dessa uppgifter, utan är mer avsedda att fixa enklare saker (typ skrivande, surfande och liknande).

Det är ju minst sagt en djungel när det gäller att välja dator, men jag tar det från det du skriver att det gissningsvis är en laptop du är ute efter. När det gäller Apple mot Windows-datorer skulle jag säga att det kommer till vilket operativsystem du själv föredrar. Apples senaste MacBook Pro har fått väldigt bra recensioner och ska vara både betydligt snabbare och tystare jämfört med tidigare generationers MacBook.

På PC och Windows-sidan skulle jag väl säga att min personliga favorit är Microsofts Surface-serie, med t.ex. denna.

Nu vet jag inte ungefär vilken prisklass du helst vill vara i, men för att få en laptop som klarar av att framförallt redigera videor på ett tillfredställande vis skulle jag säga att det är svårt att komma undan med något allt för långt under 10.000 kr-sträcket.

Nya artiklar